Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva fastighetsmäkleri jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet avseende fastighetsmäkleri, juridisk och ekonomisk rådgivning, försäljning och marknadsföring samt affärsutveckling. Bolaget skall därtill bedriva finansverksamhet utan att bedriva sådan rörelse som avses i lagen om bankrörelse (1955:183), lagen om kreditaktiebolag (1963:76) eller försäkringsrörelse.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 450 | 1 533 | 1 295 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 969 | 263 | 111 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 201 | 261 | 111 |
| Årets resultat (tkr) | 794 | 207 | 83 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 507 | 1 394 | 1 208 |
| Antal anställda | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 450 | 1 533 | 1 295 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 969 | 263 | 111 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 201 | 261 | 111 |
| Årets resultat (tkr) | 794 | 207 | 83 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 17 | 17 | |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 507 | 1 377 | 1 191 |
| Tillgångar (tkr) | 2 507 | 1 394 | 1 208 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 833 | 1 089 | 1 032 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 248 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 427 | 305 | 176 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 507 | 1 394 | 1 208 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | ||
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 450 | ||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 39.5% | 17.2% | 8.6% |
| Soliditet | 80.2% | 78.1% | 85.4% |
| Kassalikviditet | 587.1% | 451.5% | 676.7% |
Sthlm Cap Estate AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva fastighetsmäkleri jämte därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet avseende fastighetsmäkleri, juridisk och ekonomisk rådgivning, försäljning och marknadsföring samt affärsutveckling. Bolaget skall därtill bedriva finansverksamhet utan att bedriva sådan rörelse som avses i lagen om bankrörelse (1955:183), lagen om kreditaktiebolag (1963:76) eller försäkringsrörelse.